Ahoj všem cestovatelům,  chtěla jsem se zeptat, zda někdo ví, jak je to s letenkami zakoupenými teď u společnosti Wizzair.  Pokud si koupím letenku na červen a situace se nezlepší - tedy buď moje země, nebo cílová destinace budou stále uzavřeny a nebude možné letět, vrátí mi wizzair peníze, popřípadě vystaví mi voucher na budoucí lety? Nebo se už teď chrání nějakou klausulí , že nepojistí žádné budoucí lety, které se kvůli Koroně nebudou moci uskutečnit? Děkuji moc,   .

Wizzair - nově zakoupené lety v časech COVID

Založila ve fóru Letecké společnosti

floodland napsal(a):

To se ale točíme pořád dokola na místě. Proč by proboha  anglická aerolinka letící z Německa měla kontrolovat, jaké restrikce jsou uvaleny na občany ČR? Jenom proto, že si jeden z nich koupil letenku? A co když se momentálně nachází v Německu? To ho bude prudit mailem nebo někde nahánět? A když se sám k odletu nedostaví tak mu automaticky pošle zpátky peníze? Tohle přeci sám vidíš, že je nesmysl. Ano, logicky to vždy ve výsledku odnese ten nejslabší článek. Tak to bohužel je. Pořád ale nechápu tu snahu některých to hodit na letecké společnosti, které naopak budou v následujících letech nejvíce bity. A znovu opakuji, to, že se let uskuteční, není kvůli tomu, aby ty letenky propadly. To je v tuto chvíli minoritní problém. 

Omyl, nejvíc biti současnou situací jsou pasažéři. Když velká aerolinka zkrachuje, stejně ji stát z peněz daňových poplatníků zachrání. Pro aerolinku by pasažéři neměli být jen čísla, ale mělo by být také jejím zájmem, aby pasažérovi poskytla zakoupenou službu. Pak by ti nikdy nenabízela nepřenosný voucher s platností do konce roku, u nějž zbytek nevyužité částky propadá.

Proč by to měla kontrolovat? Aby se ji na palubu nedostal někdo, kdo nesmí vstoupit do Německa.

0 Citovat

Investovat do letenky na Jun ... to si prave darovala peniaze v dobrocinnej akcii "Zachran svoje lietadlo".  Sam som zvedavy, ako zareaguje Wizz na rusenie letov. Dufam, ze nie ako Ryan - mega podpasovka vcera. Zruseny let (o 2,5 tyzdna) mi idu kompenzovat s tym, ze si mozem velkoryso prebookovat o dalsie 3 mesiace zadarmo , ale navyse musim doplatit pripadny cenovy rozdiel (a ze tie ceny narastli). Toto berem ako cielene okradanie zakaznikov, snad im este unia klepne po prstoch.

0 Citovat

voughne napsal(a):

Investovat do letenky na Jun ... to si prave darovala peniaze v dobrocinnej akcii "Zachran svoje lietadlo".  Sam som zvedavy, ako zareaguje Wizz na rusenie letov. Dufam, ze nie ako Ryan - mega podpasovka vcera. Zruseny let (o 2,5 tyzdna) mi idu kompenzovat s tym, ze si mozem velkoryso prebookovat o dalsie 3 mesiace zadarmo , ale navyse musim doplatit pripadny cenovy rozdiel (a ze tie ceny narastli). Toto berem ako cielene okradanie zakaznikov, snad im este unia klepne po prstoch.

Tohle mi přišlo taky. Letět by se mělo skoro až za měsíc a až se to propíše i do itinerary, kontaktuji je a popovídáme si o EU 261/2004 ohledně rebookování a vrácení peněz.

0 Citovat

@Michal. Sorry, ale tohle už snad ani nejsou normální argumenty. Jasně, že se v Německu do toho letadla nedostaneš, protože nedostaneš ani boarding. Jde o princip, proč by aerolinka měla řešit tento problém. Pokud si přečteš VOP jakékoliv aerolinky, tak je povinností cestujícího si zajistit všechny náležitosti nutné pro cestu. Pokud je budeš mít, tak ti nikdo v nástupu bránit nebude. Ale nemůžeš čekat, že ti s nimi budou ještě pomáhat. 

0 Citovat

Michal napsal(a):

Tohle mi přišlo taky. Letět by se mělo skoro až za měsíc a až se to propíše i do itinerary, kontaktuji je a popovídáme si o EU 261/2004 ohledně rebookování a vrácení peněz.

to asi nebudeš muset, protože se dá očekávat, že jim půjde EU na ruku a dojde k úpravě. Některé letecké společnosti jsou ještě fikanější a požadují aby byl voucher uplatněn pouze v jménu původní osoby, případně aby se jednalo o stejnou trasu. Já jsem takto v prdeli s BA: Kupováno v září v akci -30%. Teď místo vrácení peněz dostanu voucher, jehož hodnota mi ke koupení stejné letenky stačit nebude a budu si muset doplatit cca 40% a nebo čekat rok a pak si požádat o refund. 

0 Citovat

@floodland: S tebou nemá cenu diskutovat. Víza po nich vyřizovat nikdo nechce. 

Co je ve VOP a co z VOP je v souladu s právem jsou obvykle dvě rozdílné věci. MLM společnosti by mohly vyprávět ;)

EK zatím odolává tlakům a Lufthansu s KLM poslala k šípku - refundovat voucherem nestačí ;)

0 Citovat

Sranda je, ze komunisticka Cina vyplatila "keš" a vyspela EU to ide riesit voucherom, dokonca Ryan (zatial) ani to. Vcera poliaci pisali uz neviem o ktorej aerolinke, ze ma 5,2 miliardy v hotovosti, avsak 4 su v listkoch. Tie ich vlastne 1,2 miliardy im postacia na 25 dni terajsieho fungovania. Ak sa staty nezacnu koordinovat v boji proti korone, tak zachvilu zacnu dopravcovia kapat ako muchy, a ten voucher mi bude na dve veci ...

0 Citovat

@Michal. Fajn, tak mi tedy napiš, jak by jsi si to představoval, že by to mělo fungovat. A musíš splnit minimálně tyto požadavky:

1) Každý cestující může být držitelem více občanství

2) Cestující má odlétat ze země A, do které ale nemá momentálně přístup (vízum, korona....)

3) Cestující má do země A zákaz vstupu (např. korona), ale momentálně se tam vyskytuje 

4) Cestující má přilétat do země B, do které má ale zemí B vstup zakázán (např. korona)

5) Let má na cestě tranzit v zemi C, do které cestující nemá přístup (např. korona) 

6) Země B neumožňuje cestujícímu vycestovat zpět to země A (např. korona)


Navrhni tedy syst0m, který toto zde zmíněné minimum požadavků dokáže obsloužit s úspěšností 99,9%

0 Citovat

voughne napsal(a):

Sranda je, ze komunisticka Cina vyplatila "keš" a vyspela EU to ide riesit voucherom, dokonca Ryan (zatial) ani to. Vcera poliaci pisali uz neviem o ktorej aerolinke, ze ma 5,2 miliardy v hotovosti, avsak 4 su v listkoch. Tie ich vlastne 1,2 miliardy im postacia na 25 dni terajsieho fungovania. Ak sa staty nezacnu koordinovat v boji proti korone, tak zachvilu zacnu dopravcovia kapat ako muchy, a ten voucher mi bude na dve veci ...

to byl myslim Wizz

0 Citovat

voughne napsal(a):

Sranda je, ze komunisticka Cina vyplatila "keš" a vyspela EU to ide riesit voucherom, dokonca Ryan (zatial) ani to. Vcera poliaci pisali uz neviem o ktorej aerolinke, ze ma 5,2 miliardy v hotovosti, avsak 4 su v listkoch. Tie ich vlastne 1,2 miliardy im postacia na 25 dni terajsieho fungovania. Ak sa staty nezacnu koordinovat v boji proti korone, tak zachvilu zacnu dopravcovia kapat ako muchy, a ten voucher mi bude na dve veci ...

Ryanair doposud taky vyplácel cash, zatím nemám zprávy, že by s tím přestal. Já jsem u nich v očekávání, tak uvidíme.

0 Citovat

floodland napsal(a):

@Michal. Fajn, tak mi tedy napiš, jak by jsi si to představoval, že by to mělo fungovat. A musíš splnit minimálně tyto požadavky:

1) Každý cestující může být držitelem více občanství

2) Cestující má odlétat ze země A, do které ale nemá momentálně přístup (vízum, korona....)

3) Cestující má do země A zákaz vstupu (např. korona), ale momentálně se tam vyskytuje 

4) Cestující má přilétat do země B, do které má ale zemí B vstup zakázán (např. korona)

5) Let má na cestě tranzit v zemi C, do které cestující nemá přístup (např. korona) 

6) Země B neumožňuje cestujícímu vycestovat zpět to země A (např. korona)


Navrhni tedy syst0m, který toto zde zmíněné minimum požadavků dokáže obsloužit s úspěšností 99,9%

Je celkem smutné, že se o tomto tady musíme bavit - v moderních prozákaznických společnostech západního střihu by nemělo hrozit propadnutí peněz kvůli nevynucenému zákazu vstupu nebo pandemii.

Nejjednodušší způsob jak to řešit je před letem ve stylu - voják se stará, voják má - pasažér kontaktuje aerolinku, vysvětlí jim to a oni mu posunou let, změní destinaci nebo vrátí peníze.

Trošku komplikovanější je, aby situaci průběžně monitorovala aerolinka a kontaktovala dotčené pasažéry za účelem zjištění, zda nemají dvojí občanství či nějakou výjimku. Obvykle ten monitoring předpisů už dělá a údaje o pasažérech má. Na druhou stranu při větším množství dotčených pasažérů jim tento přístup ušetří ohromné množství času.

0 Citovat

@floodland je to nakoniec Lufthansa

@mirjur je to mozne, ze to takto fungovalo. Moj let na 1.5 do Rimin je "sold out" vysvieteny na sivo (este pred niekolko dnami bol v predaji za paru drobne), vcera mi prisiel email s moznostami. Vysvetlujem si ho ako zruseny, ale je mozne, ze maju predanych dost miest a efektivnejsie (pre nich) bude ho preletiet prazdny, ako refundovat zakaznikov. 

Wizz mam odlet Bari - Budapest 10.5 kt. je stale v predaji, som zvedavy ako sa zachova Wizz (s voucherom platnym 2 roky som OK)

0 Citovat

Ale o tom se tu celou tu dobu bavíme. Jasně, že pokud by to byl lokální případ, tak k tomu aerolinka může přistoupit proaktivně. Ale v případě globální pandemii jde o přežití celé společnosti. A její vedení se musí zodpovídat akcionářům. Navíc si nedovedu představit, kdo by to množství zákazníků odbavoval. Jenom BA  přepraví denně přes 150.000 cestujících. A kde na tohle sehnat lidi, když budou potřeba pouze v případě takovéto epidemie. Tohle prostě nemá řešení. 

0 Citovat

floodland napsal(a):

Ale o tom se tu celou tu dobu bavíme. Jasně, že pokud by to byl lokální případ, tak k tomu aerolinka může přistoupit proaktivně. Ale v případě globální pandemii jde o přežití celé společnosti. A její vedení se musí zodpovídat akcionářům. Navíc si nedovedu představit, kdo by to množství zákazníků odbavoval. Jenom BA  přepraví denně přes 150.000 cestujících. A kde na tohle sehnat lidi, když budou potřeba pouze v případě takovéto epidemie. Tohle prostě nemá řešení. 

Konečně jsme se někam posunuli (y) Na tohle by se dali rekvalifikovat letušáci a letušky. Nebude to tu jen týden, tak by se dala dodělat potřebná aplikace (a v tuhle dobu už mohla být dávno hotová). Když tam dáš možnost voucher +20% / libovolná cesta v rámci regionu, rebook bez doplatku a trošičku schováš refund, byli by všichni šťastní. 

Jako cynik si dovolím poznamenat, že tě jako aerolinku budou stejně zachraňovat a ty podvůdky na zákazníky v tom udělají rozdíl jen 1-2 týdnů, ale dost ovlivní veřejné mínění ne v tvůj prospěch.

0 Citovat

Ne neposunuli :) Pořád nechápeš podstatu problému. Toto je NOVA situace. Tedy nikdo v minulosti neměl potřebu vymýšlet krizový scénář. Řekněme, že budeme optimisti, a že by se tyto problémy týkaly jenom 10% cestujících. V uvedeném případě se tedy bavíme 0 15.000 cestujících denně, které bude muset skupina letušek obsloužit. Pro zjednodušení nám zabere každý cestující 1 hodinu práce (vyhledání, kontaktování, komunikace, hledání alternativ....), takže jenom v tomto jsme denně za 15.000 hodin, což jsou zhruba 2000 lidí (rekvalifikovaných). To je navýšení o skoro 15% stávajícího personálu. Asi sám víš, co bude důsledkem. Ano navýšení ceny letenek pro všechny. Dává ti to ještě smysl?

0 Citovat

voughne napsal(a):

@floodland je to nakoniec Lufthansa


https://simpleflying.com/eu-airl...t-refunds/


0 Citovat

floodland napsal(a):

Ne neposunuli :) Pořád nechápeš podstatu problému. Toto je NOVA situace. Tedy nikdo v minulosti neměl potřebu vymýšlet krizový scénář. Řekněme, že budeme optimisti, a že by se tyto problémy týkaly jenom 10% cestujících. V uvedeném případě se tedy bavíme 0 15.000 cestujících denně, které bude muset skupina letušek obsloužit. Pro zjednodušení nám zabere každý cestující 1 hodinu práce (vyhledání, kontaktování, komunikace, hledání alternativ....), takže jenom v tomto jsme denně za 15.000 hodin, což jsou zhruba 2000 lidí (rekvalifikovaných). To je navýšení o skoro 15% stávajícího personálu. Asi sám víš, co bude důsledkem. Ano navýšení ceny letenek pro všechny. Dává ti to ještě smysl?

Ale propracováváme se ;) Rozměr situace však nemůže být matrou, kvůli které záměrně ojebeš své zákazníky a pak se ještě budeš drze dovolávat veřejné pomoci jako Dorota Máchalová.

Navýšení personálu v backofficu jen o 15% nezní tak hrozně. Obzvlášť když ti posádky zůstávají na zemi.

Navýšení cen letenek mi dává smysl, pokud přestanou být loterií jako teď u Wizzu.

0 Citovat

Tak si navýšení ceny představ jak eco-flex. Tuhle možnost máš úž teď. Navýšení backofficu o 15% nezní tak hrozně? A kam těch 2000 letušek posadíš? 

0 Citovat

Michale a teď mi řekni. Pojedeš klasicky autobusem do Vídně z PRG :D A tvůj autobus zastaví Rakušáci a udělají tam pořádnou kontrolu a ty kvůli tomu nestihneš let. Myslíš si, že ti policajti ( pokud by jsi šel po nich, tak ti napíšou, že to bylo v zájmu bezpečnosti země apod...) budou něco proplácet nebo aerolinka?

0 Citovat

Roiman4 napsal(a):

Michale a teď mi řekni. Pojedeš klasicky autobusem do Vídně z PRG :D A tvůj autobus zastaví Rakušáci a udělají tam pořádnou kontrolu a ty kvůli tomu nestihneš let. Myslíš si, že ti policajti ( pokud by jsi šel po nich, tak ti napíšou, že to bylo v zájmu bezpečnosti země apod...) budou něco proplácet nebo aerolinka?

Když mě zadrží na půl dne, už nějakou odpovědnost rakouský stát nese. Když na hodinu dvě, padá to na tvá bedra.

0 Citovat

Tak zjednodušený příklad. Más odlétat z Mnichova. Na dálnici bude bouračka a zůstaneš viset 4 hodiny v koloně. Na kom se budeš hojit, že jsi nestihnul odlet?

0 Citovat

Na tom kdo boural a pak každém čtvrtém v koloně (nepočítají se kojenci, zaměstnanci pohřebních ústavů a řidiči mlékárenských vozů).

0 Citovat

floodland napsal(a):

Tak zjednodušený příklad. Más odlétat z Mnichova. Na dálnici bude bouračka a zůstaneš viset 4 hodiny v koloně. Na kom se budeš hojit, že jsi nestihnul odlet?

Při koloně na dálnici na nikom. Při zadržení německou policií na 10 hodin už opráším němčinu a budu žádat Bundesrepublik o odškodnění. Je to tak těžké?

0 Citovat

Tak snad ti těch 9 euro za prodloužený víkend v bezvýnamném městě východní Evropy dají.

0 Citovat

Michal napsal(a):

Při koloně na dálnici na nikom. Při zadržení německou policií na 10 hodin už opráším němčinu a budu žádat Bundesrepublik o odškodnění. Je to tak těžké?


:)))) myslim, ze po novom uz nebude rezerva 2-3 hodiny pred odletom na letisku v druhom state realna. bude to tak den :D

0